ÚzO VSR Přerov
Nemám internet a tak jsem informován jen velmi neúplně o dění a informacích co se v našem Spolku děje. Ale poslední dostupné informace mě tak trochu nadzvedly.
Na otázku A.S. zda SVO/VSR splnilo své poslání, odpovídám oproti němu, že splnilo. Ale splnilo podle toho, jak si to kdo představoval. Ten kdo si to představoval tak, že se o nás bude mluvit na veřejnosti jako např. o Svazu bojovníků za svobodu tak je asi bohužel zklamaný, ale ptám se: co jsi pro to Ty, a Tobě podobní udělali?
K archivaci naší historie a ukončení činnosti VSR: Souhlasím s názorem B. R., že sepsáním a archivací naší práce a činnosti vytváříme určitý ODKAZ pro další generace, které snad ocení naše postoje a chování v roce 1968 a později.
Chápu, že ne všichni budou s těmito názory a myšlenkami souhlasit, možná že nikdo. Ale využívám možnosti se k našemu konci vyjádřit, tak jak to cítím.
Stanoviska ÚzO Přerov k současné situaci ve VSR. Čtěte zde.
Letos 9. března roku se dožil člen Územní organizace VSR Přerov pan plk. Paul Rausnitz 85 let. V tento den se uskutečnilo v prostorách Arcibiskupského paláce v Olomouci slavnostní setkání u příležitosti tohoto jubilea za účasti 170 pozvaných hostů.
Mezi těmito pozvanými hosty byl přítomen předseda senátu Parlamentu ČR pan Milan Štěch, náměstek ministra obrany ČR pan Ing. Michael Hrbata, senátor a primátor města Přerova pan Ing. Jiří Lajtoch, představitelé a vedoucí pracovníci podniku MEOPTA-OPTIKA s.r.o., vedeni generálním ředitelem Ing. Vítězslavem Moťkou, byli přítomni bývalí i současní pracovníci MEOPTY, kteří se zasloužili o dobré jméno svého podniku, a osobní pozvání přijali též 3 členové Územní organizace VSR Přerov.
Slavnostní setkání bylo zahájeno hodinovým vystoupením orchestru Moravské filharmonie Olomouc a poté následovala blahopřání přítomných hostů. Předseda senátu Parlamentu ČR pan Milan Štěch předal jubilantovi stříbrnou pamětní medaili za zásluhy o kulturu a podnikání, náměstek ministra obrany ČR pan Michael Hrbata předal plaketu MO ČR za péči o vojenské hroby a jubilant vyjádřil velké potěšení z dárku, který mu předali členové Územní organizace VSR Přerov.
Přítomní hosté se dověděli o životních osudech jubilanta, které začínaly odchodem celé rodiny z Československa v roce 1939, následně účastí při tvorbě vojenské jednotky v Buzuluku a o konci druhé světové války, kterou jubilant zakončil ve funkci spojky a řidiče.
Již v roce 1946 byla rodina Rausnitzových vystavena politickým tlakům a represím, a proto otec rozhodl k nedobrovolnému ilegálnímu odchodu rodiny z ČSR do zahraničí. Azyl rodina obdržela ve Spojených státech amerických, kde od počátku tvrdě pracovala a získávala pověst dobrých hospodářů.
V 90. letech minulého století bývalý státní podnik MEOPTA pomalu ale jistě ztrácel na výkonnosti i na zakázkách a dostával se do nezáviděníhodné situace. V této době, kdy MEOPTA již zaměstnávala pouze cca 600 zaměstnanců, pan Paul Rausnitz z vlastních vydělaných peněz podnik koupil a začal proces znovuvytvoření podniku, který v současné době snese měřítko konkurenceschopnosti v rámci celé Evropy a zaměstnává kolem 2.500 pracovníků.
V rámci slavnostního setkání byli přerovští členové VSR přijati předsedou senátu Parlamentu ČR panem Milanem Štěchem a strávili s ním velmi přátelský rozhovor, dále se uskutečnilo i setkání s náměstkem ministra obrany ČR panem Michaelem Hrbatou, který přislíbil zprostředkovat přijetí předsednictva Ústřední rady VSR u pana ministra obrany ČR.
Pro nás, tři členy VSR, zůstanou vzpomínky na prostory Arcibiskupského paláce, které se staly svědkem neobyčejných setkání a oslav při příležitosti jubilea člena naší Územní organizace
Zpracoval předseda ÚzO Přerov plk. Josef Mrázek
..........Stává se již tradicí, že důchodci z Vojenského sdružení rehabilitovaných a Svazu letců odbočky generála Janouška z Přerova organizují turnaj ve stolním tenisu. Tento turnaj organizátoři pořádají u příležitosti 28. října, tedy vzniku samostatné Československé republiky a v letošním roce to byl již pátý ročník. Turnaj je zpřístupněn jedině kategorii důchodců a zúčastňuje se ho pravidelně 7 – 8 tříčlenných družstev.
..........Za úspěšnou realizaci turnaje organizátoři děkují především členu VSR Přerov panu plk. Paulu Rausnitzovi, který pro družstvo i jednotlivce zajišťuje medaile a hodnotné ceny a Magistrátu města Přerova, jehož prostřednictvím je na turnaj zajištěna hala stolního tenisu na Petřivalského ulici.
..........Organizátoři turnaje jsou přesvědčeni, že tento turnaj naplňuje poslání sportu v pomoci a sbližování důchodců, protože se ho zúčastňují družstva z Přerova, Hranic, Troubek a Velké Bystřice a je dokladem, že tento krásný sport se dá provozovat na dobré úrovni vždém věku.
Výsledky 5. ročníku:
Družstva:
..........1. místo družstvo Hranice senioři
..........2. místo družstvo Klub důchodců Velká Bystřice
..........3. místo družstvo KVD Vojenské sdružení Přerov
..........4. místo družstvo KVD Svazu letců Přerov
Jednotlivci:
..........1. místo Otta Klos KVD Hranice
..........2. místo Ladislav Sohr Senioři Hranice
..........3. místo Miroslav Mlčoch KVD Svazu letců Přerov
Na dalších místech se umístili:
..........Kovář Karel, Zedník Petr, Kohout Jaroslav a dalších 15 účastníků turnaje. Nejstaršímu
..........účastníku turnaje bylo 79 roků.
Dne 26.5.2011 byla na zámku v Přerově otevřena u příležitosti 90. výročí založení ČOL výstava Československá obec legionářská – minulost a přítomnost. Členové našeho Vojenského sdružení rehabilitovaných se zúčastnili vernisáže, na které obdržel jejich člen – plk. Ing. Milan Svoboda –čestné uznání za činnost a propagaci této organizace. Na snímcích jsou uvedeny některé podrobnosti této akce.
Jiří Klíma Přerov
Májové oslavy Dne vítězství, zakončené pietní vzpomínkou.
........Tak jako každoročně, tak i v letošním roce si členové Vojenského sdružení rehabilitovaných připomněli v rámci oslav ukončení II. světové války, války, která skončila před 66 lety poražením hitlerovského Německa spojeneckými sovětskými, americkými, anglickými a francouzskými vojsky, za přispění i našich československých vojáků na všech frontách.
........V předvečer státního svátku položili členové VSR kytici k pomníku před bývalými „Želatovskými kasárnami“, pomníku, který byl obnoven v roce 2004 Vojenským sdružením rehabilitovaných Přerov.
........V den oslav Dne vítězství se členové sdružení zúčastnili vzpomínky u pomníku padlých letců na ulici Gen. Janouška a u pomníku rudoarmějce na Želatovské ulici.
........Na pozvání člena Vojenského sdružení rehabilitovaných Přerov pana plk. Paula Rausnitze se zástupci VSR zúčastnili dne 9.5.2011 pietní vzpomínky před podnikem MEOPTA a.s. u pomníku, který připomíná jména 17 ti zaměstnanců podniku, kteří položili své životy v nacistických žalářích a táborech v průběhu II. světové války.
........Pietní vzpomínka byla zakončena panem plk. Rausnitzem, který v krátkém, ale velmi působivém projevu vzpomněl vlastní osudy, které prožil jako voják v průběhu II. světové války, připomněl, abychom si stále uvědomovali, že máme možnost žít svobodně v naší České republice a nezapomínat, jak je krásné žít v pokoji a míru, který popřál všem lidem.
plk. v zál. Josef Mrázek
předseda VSR Přerov
Začali jsme výletem.
Tak jako v munulých letech, tak i v roce 2011 má Klub vojenských důchodců při Vojenském sdružení rehabilitovaných Přerov zpracovaný plán činnosti, ve kterém pamatuje Rada klubu na pestrost programů pro své členy. Jsou to akce, které vychází z fyzických možností členů klubu, protože jejich průměrný věk je 78 roků, dále z jejich zájmu o kulturu, o sportovní vyžití a velký zájem je o poznávací zájezdy a turistické výlety.
Pomineme-li již tři návštěvy kulturních představení v přerovském Městském domě, pak první větší akcí byl poznávací zájezd do Prostějova a lázní Slatinice, který se uskutečnil na zelený čtvrtek 21. 4. 2011.
V Prostějově jsme navštívili výrobnu Grannette Starorežná, kde jsme obdivovali kromě moderních výrobních linek i kus historie podniku, založeného již v 16. století, kde výroba mnohými konzumenty oblíbených nápojů přetrvává bez přerušení až dodnes.
Návštěvu Slatinic jsme zahájili obědem v penzionu Na Figleně a po obědě jsme si prohlédli malé, ale velmi upravené lázeňské prostory, ve kterých jsou léčeny především pooperační neduhy pohybového ústrojí. Byli jsme i překvapeni úpravou a čistotou samotných Slatinic.
Vámci zájezdu jsme uskutečnili i vzpomínkovou pietní akce u pomníku tragické letecké události příslušníků 23. Vrtulníkové základny Přerov, kteří zahynuli před třinácti roky na svazích Malého Kosíře nedaleko Slatinic při návratu zé zahraniční akce. Položením kytice karafiátů jsme si připomněli složitost a náročnost leteckého výcviku.
Zájezdu se zúčastnilo včetně manželek 39 spokojených vojenských důchodců sřáním, aby Rada klubu opět zorganizovala podobnou akci.
Předseda KVD-VSR Přerov
plk. vál. Josef Mrázek
Plán a organizace činnosti
Územní organizace VSR a KVD – R Přerov v I. pololetí 2011
Pro stažení nebo otevření plánu ve formátu PDF klikni zde.
Vojenské sdružení rehabilitovaných Přerov hodnotilo svoji činnost.
Na výroční členské schůzi v závěru minulého roku hodnotili členové Vojenského sdružení rehabilitovaných a Klubu vojenských důchodců – R činnost za uplynulý rok. Zpráva o činnosti vycházela z usnesení, které bylo přijato členy Územní organizace VSR a byla v ní připomenuta snaha Ústřední rady o vcelku marné navázání bližší informovanosti a spolupráce s paní ministryní obrany. O této marné snaze pak v diskusi vystoupil místopředseda Ústřední rady plk. RNDr. František Tomečka a informoval členy organizace i o přípravě konečného znění zákona, ve kterém je navrženo odškodnění formou kompenzace všech občanů ČR, kteří byli rehabilitováni podle zák. 87/1991 Sb. a mají o této rehabilitaci vydáno rehabilitační osvědčení.
V úvodní části VČS bylo vzpomenuto čtyř členů organizace, kteří naše řady v roce 2008 již natrvalo opustili, a několik členů bylo za svou aktivní práci ve prospěch organizace odměněno čestným uznáním.
Ve zprávě o činnosti bylo připomenuto 40. výročí událostí ze srpna v roce 1968 a bylo připomenuto i vydání „Sborníku“ událostí k tomuto výročí, který Územní rada zpracovala a vydala. Bylo vzpomenuto i na výstavu, která byla realizována v prostoru Městského informačního centra, na které jsme se aktivně podíleli, a bylo poděkováno paní Hlouškové, která má největší zásluhu na jejím uspořádání. Výstava splnila svůj účel a přerovské veřejnosti připomněla neblahé skutečnosti roku 1968 i další roky normalizace.
Ve zprávě bylo připomenuto zorganizování tří autobusových zájezdů a to do vojenského areálu Vyškov, na Javoříčko a hrad Bouzov a na vojenské opevnění Darkovičky a Milostovice. Tyto zájezdy se uskutečnily za finanční pomoci našeho člena pana plk. Paula Rausnitze, za jehož přispění jsme mohli uskutečnit i II. ročník turnaje ve stolním tenise při příležitosti 90. výročí vzniku ČSR. A nelze nevzpomenout i jeho pomoc při zajištění prostoru v podniku MEOPTA-OPTIKA s.r.o pro pořádání našich členských schůzí a jeho zabezpečení oslavy Svátku matek. Také rádi vzpomínáme na velmi srdečné přivítání s podrobným výkladem při „dnech otevřených dveří “podniku Meopta – Optika včetně provedené exkurze.
V minulém roce bylo zajištěno 7 návštěv kulturních akcí v Městském domě v Přerově a tyto návštěvy bylo možno uskutečnit jen díky finanční podpoře z magistrátu města Přerova a přiděleným prostředkům v Krajského vojenského velitelství Olomouc. Ve svém středu máme velmi aktivní naše ženy, které se jedenkrát měsíčně schází v klubovně na tzv. „babinec“, máme členy, kteří provozují v klubovně stolní hry a i takové borce, kteří se dvakrát týdně schází hrát stolní tenis a za vhodného počasí hrají „petang“. Založený turistický minikroužek uskutečnil 6 vycházek, které však trpěly poměrně malou účastí.
Ve zprávě byla vzpomenuta i aktivní účast našich členů na oslavách při příležitosti státních svátků. Rovněž si vážíme podpory, kterou naši organizaci poskytuje velení 23. vrtulníkové základny letectva.
Při hodnocení činnosti VSR za rok 2008 se nezapomnělo ani na těch devět členů Územní rady, kteří organizovali výše uvedené akce a kteří svojí činností přispěli k oživení našeho důchodcovského života.
Za Územní radu VSR a KVD-R Přerov
předseda plk. v zál. Josef Mrázek