Naši hrdinové - Vojenský spolek rehabilitovaných

Vojenský spolek rehabilitovaných AČR
Toto jsou oficielní stránky Vojenského spolku rehabilitovaných AČR
Přejít na obsah

Naši hrdinové

Pokyn k realizaci rubriky: Naši hrdinové.
TAK JAK  SE  PRAVÍ v záhlaví  našich webových stránek,  snad  až  příští  generace  zhodnotí  naše postoje  a  jednání naších členů v období komunistické totality   a  srpnových  událostí  v roce 1968. Můžeme  tomu  také  trochu  pomoci  svým  zviditelněním.  Je jen na nás, ukázat kdo jsme a o co usilujeme.  A to je důvod, proč jsme založili na našich webových stránkách rubriku NAŠI HRDINOVÉ. Určitě jsou mezi námi bývalí frontoví bojovníci, účastníci SNP, účastníci Pražského povstání, ať dosud žijící, nebo již zesnulí o kterých by široká veřejnost měla vědět. Ve svých ÚzO VSR je jistě znáte, dejte nám prosím o nich vědět.  V rubrice: „NAŠI  HRDINOVE“ si přečtěte prosím jak na to. Blíží se 50. Výročí srpnových událostí 1968, které nám všem změnilo život od základů, ukažme proto, o koho se jedná. Nevzdávejme boj o naše finanční odškodné.
 
 
V Trutnově dne 9.11.2017
 
Václav  Krejčík,  předseda ÚzO  Trutnov, místopředseda  P VSR AČR v.r.
Úvodní slovo ke galerii Naši hrdinové
Chceme se lépe poznat, ale také chceme mezi sebou, ale před veřejností prezentovat hrdinství a záslužné činy našich členů v období jejich života a připomenout si hrdinství i těch, kteří nás již navždy opustili. Mněli by to být především váleční veteráni (bojová činnost), ale i členové kteří se postavili minulému režimu a byli perzekuováni, také ti, kteří po roce 1989 významnou měrou přispěli k demokratizačnímu procesu ve společnosti a v armádě, a nakonec i ti co vykonali hrdinský čin, jako např. záchrana lidského života, záchrana majetku a zdraví lidí (další hrdinské činy). Proto na našich stránkách chceme otevřít rubriku NAŠI HRDINOVÉ. Doufáme, že se ÚzO porozhlédnou po své členské základně a podají nám svědectví a návrhy na zveřejnění členů VSR, kteří si zaslouží být v galerii NAŠI HRDINOVÉ.
 
 
 
Do galerie můžou přispívat ÚzO prostřednictvím formuláře dole, po jeho vyplnění ho kliknutím na tlačítko "Odeslat" odešlete na email administrátora našeho webu a ten veškeré návrhy předá nprap. Krejčíkovi, který agendu naši hrdinové má na starosti. Veškeré údaje poskytnuté ve formuláři jsou důvěrné a budou na našem webu zveřejněny pouze se souhlasem navrhovaných, v případě nežijících se souhlasem rodinných příslušníků, za to zodpovídají osoby, které návrhy vypracovali. V případě nesouhlasu, poskytnuté informace budou sloužit pouze pro potřeby VSR a nebudou zveřejněny.
Návrhy na zařazení do galerie Naši hrdinové

TipTip

Tip

Tip
Se zveřejněním souhlasíme
Se zveřejněním nesouhlasíme
Tip
U příležitosti 100. výročí bitvy u Zborova předseda VSR AČR ocenil Záslužnou medailí:
 
Plk. Jan Kašpar, plk. Josef Koblíška, plk. Ing. Ladislav Moždík, plk. Ing. Jaroslav Piskáček, plk. Bohumil Ondráček, plk. Ing. Maxmilián Šperling, pplk. Stanislav Dušek, pplk. Mgr. Pavel Horák, pplk. Ivan Hein, mjr. Josef Kubu, mjr. Jiří Russ, nprap. Ivan Švčík a nprap. František Špina za odvahu před Sovětskými okupanty a za zásluhy o VSR AČR;


___________________________________________________________________________________________________________________
U příležitosti 99. Výročí vyhlášení ČSR Předseda VSR AČR plk. let. Ing. Zbyněk Čeřovský udělil Záslužné medaile za odvahu před Sovětskými okupanty členům VSR držitelům rehabilitačního osvědčení:
 
Plk. Ján Plovajko, pprap. Radko Veverka, prap. Ladislav Jakub, pplk. Mgr. Luděk Bartoš, plk. Miroslav Pavel, plk. Rudolf Roubíček, plk. František Čermák, plk. Valentin Neusser, mjr. Ing. Ivo Sadílek, plk. Miroslav Zapletal, pplk. Jan Novotný, plk. Josef Turek, plk. Jiří Frolda, plk. Jaroslav Kaut, prap. Pavel Karas, plk. MUDr. Bohumil Reml, pplk. Václav Plánka, plk. RNDr. Miloš Ondrák, pplk. Miroslav Havelka, plk. Jiří Doucha, plk. MVDr. Otto Pawel, CSc., nprap. Jiří Čihák, plk. Ing. Vladimír Bartoň, kpt. Jaroslav Bartáček, plk. PhDr. Karel Daněk, npor. František Muller, plk. Jaroslav Popelka, plk. Ing. Jan Pokorný, plk. František Turček, mjr. Pavel Zounek, plk. Ing. Milan Svoboda, plk. Josef Dostál, plk. Ludvík Gasseldorfer, plk. Jaroslav Zdvihal, plk. Jaroslav Bubrle, pplk. Ing. Pavel Zmek, plk. Mgr. Miloš Veselský, Josef Křena, Miroslav Stehlík, Miloslav Svítil, Vlastimil Žůrek.
Ing. Zbyněk Čeřovský
Hodnost: plukovník
Titul, jméno, přijmení : Ing. Zbyněk Čeřovský
Datum narození: 13.7.1931
Datum úmrtí: -
Bojová činnost: -
Další hrdinské činy: V roce 1968 byl náčelníkem štábu 30.stíhacího bombardovacího leteckého pluku  a současně zástupcem velitele letiště v Hradci Králové v hodnosti podplukovníka  letectva. Odmítl okupaci a pomoc okupačním vojskům. Byl s armády propuštěn. Podepsal Chartu 77, byl degradován, zbaven vyznamenání a podle § 98 obviněn z  podvracení republiky a podle § 105 obviněn ze špionáže ve prospěch západních mocností. Po odpykání trestu odnětí svobody na 30 měsíců byl v rámci ASANACE  StB. vyhoštěn z republiky a propadnutí veškerého majetku. V roce 1990 byl politicky rehabilitován.
Příslušnost k ÚzO: ÚzO VSR Praha 5,6,13
Otakar Pospíšil
Hodnost: plukovník v.v.
Titul, jméno, přijmení : Otakar Pospíšil
Datum narození: 25.3.1932  Datum úmrtí: -----
Bojová činnost: V srpnu 1968 byl sovětským generálelem odsouzen k smrti za podrývání morálky  sovětských vojsk. S výkonem po 4hod.
Další hrdinské činy:
Eduard Zirnzák
Hodnost: podplukovník
Titul, jméno, příjmení: Eduard Zirnzák
Datum narození: 5.8.1928
Datum úmrtí: 20.7.2017
Bojová činnost: Na sklonku 2. světové války si přidal dva roky věku, aby se mohl jako   dělostřelec účastnit bojů o osvobození Prahy,
Další hrdinské činy:
Příslušnost k ÚzO: Trutnov
Pavel Švec
Hodnost: plukovník
Titul, jméno, příjmení: Pavel Švec
Datum narození: 26.1.1924
Datum úmrtí: 23.6.2017
Bojová činnost: Za 2. světové války byl účastníkem SNP,po přeletu do SSSR se stal příslušníkem   1.čsl.armádního sboru jako střelec u 1. smíšené letecké divize v SSSR.   Zúčastnil se letecké bitvy o Ostravu. Za svou bojovou činnost byl vyznamenán   Za chrabrost od prezidenta E. Beneše, Za vítězství nad Německem-od SSSR, Za   zásluhy- gen. Remek, Záslužný kříž- ministr Stropnický,Vyznamenání od   polského ministra obrany,slovenského ministra obrany.
Další hrdinské činy: Letecká bitva o Ostravu. V roce 1964 byl vyslán jako letecký instruktor   do Afriky, kde působil 1.rok.
Příslušnost k ÚzO: Trutnov
Jan Plovajko
Hodnost: plukovník
Titul, jméno, příjmení: Jan Plovajko
Datum narození: 5. 2. 1922
Datum úmrtí: dosud žijící
Bojová činnost: 1. čsl brigáda v SSSR- 2. světová válka, dělostřelec. Za svou bojovou   činnost byl vyznamenán prezidentem E. Benešem válečným křížem za chrabrost,   polským válečným křížem a několika ruskými vyznamenáními. Od prezidenta V.   Klause dostal Řád bílého lva, bylo mu uděleno čestné občanství města   Trutnova.
Další hrdinské činy: Před nástupem k 1.čsl. brigádě byl v Rusku zadržen a poslán do gulagu   téměř na dva roky.
Příslušnost k ÚzO: Trutnov
Vladimír Chadalík
Hodnost: plukovník
Titul, jméno, příjmení : Vladimír Chadalík
Datum narození: 30.6.1923
Datum úmrtí:
Bojová činnost: Bojoval ve SNP.
Další hrdinské činy: Jako velitel vrtulníkové letky v Havlíčkově Brodě v srpnu 68 uletěl   informovat a žádat nápravu do tehdejší Jugoslávie, kde se v tu dobu zdržovali   někteří naši tehdejší politici. Po návratu do vlasti suspendován a později i   zatčen a odsouzen. Byl degradován a byly mu odňaty vyznamenání a medaile.   Neznám jeho datum úmrtí, nemám ani jiné bližší informace o jeho bydlišti a   rodině.
Příslušnost k ÚzO: Havlíčkův Brod
Návrat na obsah